METAL YATAKLI KÜRESEL VANALAR

Küresel vanalarda yatak malzemesi tipik olarak Teflon malzemeden üretilir. Teflon sudan sülfürik asite, boyadan demineralize suya, birçok farklı uygulamada yüksek performans sağlamaktadır. Ancak abrazyon direnci oldukça düşük olan bu malzeme aynı zamanda yüksek sıcaklıklarda (>200 ºC) çalışmaya da elverişli değildir.
Bu sebepten dolayı, örneğin bir Altın Madeni prosesindeki gibi yüksek sıcaklıkların, katı partiküllerle birlikte vanadan geçtiğinde, Yatakların abrazyon ve sıcaklık direnci yüksek metal malzemelerden üretilmesi gerekmektedir.
Metal yataklı Küresel vanalarda dikkat edilmesi gereken husus sızdırmazlıktır. Tipik Metal yataklı Küresel vanalar genellikle ISO 5208 Rate D ya da ANSI CLASS IV seviyesinde sızdırmazlık sağlarlar. Elbette gelişen teknoloji ile Rate A ya da CLASS VI sızdırmazlık sınıfına sahip vanalar üretilebilse de, bu vanaların ilk yatırım maliyeti oldukça yüksek olmaktadır. Sıfır sızdırmazlık yatak bileşenine eklenen Grafit ile sağlandığı için bu vanaların ömürleri de görece kısa olmaktadır.
Bu sebeplerden dolayı prosesin gereksinimleri iyi tespit edilmeli, kabul edilebilir sızdırmazlık seviyesi analiz edildikten sonra buna uygun yatak malzemesi seçimi yapılmalıdır.
Küre ve Yataklar Tungsten Karbür, Nikel Bazlı Alaşımlar, SC1 ve benzeri kaplama teknolojileriyle kaplanarak ağır şartlarda çalışmaya elverişli hale getirilir.