FLOATING – TRUNNION

Floating (yüzen) Küre tasarımında, adından da anlaşılabileceği gibi Küre ‘sabit’ pozisyona sahip olmayıp, hat basıncıyla birlikte pozisyon değiştirebilir. Küre-Şaft bağlantısı Çeyrek Tur dönüş esnasında belirli bir miktar yanal harekete izin verir.
Hattan geçen akışın uyguladığı kuvvet ile Küre, Yatak yüzeylerine baskı uygulayarak sızdırmazlığı sağlar. Basit tasarımı, güvenilir sızdırmazlık performansı ile özellikle düşük basınç ve çaplarda yaygın bir şekilde kullanılmaktadır.
Ancak hat çapı büyüdükçe ve basınç arttıkça Küre’nin yataklara uyguladığı kuvvet, genellikle Teflon esaslı malzemelerden üretilen yatağın dayanım sınırlarının ötesine geçmektedir. Bu sebeple Floating Küre Tasarımlı vanalar genellikle 10” çapa kadar üretilir. Çap büyüdükçe basınç sınıfı da düşmektedir. Örneğin 1” Vana Class 2500 sınıfında üretilebilirken, 10” vanalar genellikle Class 150 ile üretilir.
Trunnion Küre tasarımında ise Küre-Mil mesnetlerle sabitlenmiş olup, Yataklar akışın basıncı ile konumlanır, bir nevi Floating Yatak tasarımı vardır. Bu tasarım sayesinde Floating Küresel Vanaların performans gösteremediği yüksek çaplar ve basınç sınıflarında Trunnion Küresel vanalar güvenle kullanılmaktadır. 60” çapa kadar ve ANSI CLASS 2500 basınç sınıflarında üretim yapılabilmektedir.
Trunnion Küresel Vanalar aynı çap ve basınç sınıfındaki Floating Küresel Vanalara göre daha düşük tork gereksinimine sahiptir. Bu sayede özellikle otomasyonun gerektiği durumlarda çok daha düşük aktüasyon maliyetiyle ekonomik avantaj sağlarlar.
Bunun haricinde Trunnion Küresel Vanalar Double Block & Bleed fonksiyonunu yerine getirebilmektedir.
Trunnion Küresel vanalar 4” çaptan itibaren Acil Durum Sızdırmazlık Enjeksiyon Aygıtı ile üretilirler. Sızdırmazlık sistemindeki elemanların herhangi birisinin zarar görmesi halinde vanaya enjekte edilecek ‘sealant’ ile her durum altında sızdırmazlık garantisi sağlanmaktadır.